3 sygnały ostrzegawcze, że zmiana szkoły jazdy to konieczność

Wybór szkoły nauki jazdy to jedna z pierwszych poważnych decyzji młodych ludzi. Zdarza się, że robią to za nich rodzice. Bez względu na to, kto podejmuje tę decyzję, może okazać się ona niewłaściwa. W takim przypadku liczy się czas i zaoszczędzenie nie tylko nerwów, ale również pieniędzy. Oto 3 sygnały ostrzegawcze, które podpowiedzą Ci, kiedy zmiana szkoły jazdy może być niezbędna!

 

Spis treści:

 

Zmiana szkoły jazdy

Kurs nauki jazdy kategorii B wiąże się ze sporym wydatkiem. Wielu młodych ludzi próbuje sfinansować go samodzielnie. Innym pomagają również rodzice. Etap wyboru szkoły jazdy jest trudny. Nie zawsze pamiętamy o sprawdzeniu opinii na temat wybranego OSK. Mimo poleceń może się okazać, że szkoła jazdy wcale nie spełnia naszych oczekiwań.

Należy pamiętać, że każdy ma inne predyspozycje, potrzebuje szczególnego podejścia. Dlatego też często nawet szkoły jazdy “z polecenia” mogą okazać się nietrafione. Kolejny problem to sytuacja, kiedy głównym kryterium wyboru jest cena. Korzystanie z najtańszych rozwiązań może okazać się po zsumowaniu wszystkich wydatków droższe niż cena pierwotna najdroższych szkoleń na rynku.

Zmiana szkoły jazdy to rozwiązanie, które pomoże Ci uniknąć kosztownego błędu, a także spełnić marzenie nie tylko o posiadaniu uprawnień, ale również bezpiecznej i samodzielnej jeździe samochodem. Kiedy powinniśmy pomyśleć o rezygnacji z kursu w wybranym OSK? Oto 3 sygnały ostrzegawcze, które mogą wskazywać na to, że zmiana szkoły jazdy będzie odpowiednią decyzją.

 

3 sygnały ostrzegawcze – kiedy zmiana szkoły jazdy niezbędna?

Zmiana szkoły jazdy po 30 godzinach zajęć praktycznych jest możliwa. Najczęściej zdarza się jednak, że kursanci decydują się na taki krok, zanim zakończą kurs. Zrealizowałeś prawie 30 godzin jazd w swoim OSK i nadal uważasz, że nie potrafisz jeździć? Zjada Cię stres i czujesz, że nie jesteś w stanie wykonać samodzielnie niektórych manewrów? Instruktor informuje Cię, że „trzeba jeszcze pojeździć i dokupić godzin”?

To znak, że zmiana szkoły jazdy jest konieczna. Nie trać czasu i swoich pieniędzy na nic niewnoszące dodatkowe jazdy. Podejmij decyzję i znajdź instruktora, który wie, co to prawdziwa nauka jazdy. Nie czekaj aż zmiana szkoły jazdy po 30 godzinach będzie jedynym rozwiązaniem.

 

1 sygnał: Nauka „pod egzamin”

Nauka jazdy to ważny etap w życiu każdego z nas. Chcesz być samodzielny i niezależny? Potrzebujesz uprawnień do kierowania samochodem, by pojechać do pracy, szkoły? Marzy Ci się podróż własnym samochodem po Polsce? Dlaczego więc zgadzasz się na to, by kurs odbywał się tylko ulicami niedaleko WORD? Czemu pozwalasz, by ktoś uczył Cię patentów i sposobów, czyli tzw. sztucznej jazdy? Dlaczego po kilkudziesięciu godzinach kursu nadal czujesz, że nie potrafił/abyś samodzielnie kierować?

Nauka jazdy „na patenty” to niestety częsty sposób stosowany przez miernych instruktorów. Takie praktyki mają niejako pomóc w zdaniu egzaminu. Tak się jednak nie dzieje. A co najważniejsze – to one są powodem tego, że nie możesz się nauczyć samodzielnej jazdy.

Pamiętaj!

Jeżeli tam, gdzie trzeba nauczyć się precyzyjnej jazdy i jechać powoli, obserwować sytuację wokół pojazdu, instruktor mówi Ci, aby przy drugiej tyczce zrobić pełen obrót kierownicą w prawo i będzie ok – to już wiesz, że jesteś „w złych rękach”.

Jeżeli na swoim kursie nigdy nie jechałaś/eś autostradą albo drogą ekspresową z prędkością np. 100 km/h i nie nauczono Cię, jak wyprzedzać, jak obserwować drogę, jak zmieniać pasy ruchu – to już wiesz, że jesteś na „niewłaściwym kursie”.

Jeżeli podczas swoich jazd nigdy nie byłeś w innej dzielnicy/miejscowości, tylko wciąż jeździsz tymi samymi drogami, aby poznać trasy egzaminacyjne – to już wiesz, że taka nauka jazdy jest nic nie warta.

Jeśli choćby jedno z powyższych stwierdzeń dotyczy Ciebie, to musisz podjąć odpowiednią decyzję. To podstawowy sygnał, że zmiana szkoły jazdy w trakcie kursu to konieczność! Oceń realnie sytuację i podejmij decyzję!

W OSK IntroHL – nauka jazdy u egzaminatorów, nie stosujemy nigdy „sztucznej jazdy”. Naszym celem jest nauczyć Cię samodzielnie, pewnie i bezpiecznie jeździć. Chcemy, abyś czuł, że jesteś dobrym kierowcą.

 

Sprawdź kurs na prawo jazdy kat. B u egzaminatorów!

 

2 sygnał: Egzamin państwowy – kilka nieudanych prób

Częstym sygnałem ostrzegawczym, że zmiana szkoły jazdy po 30 godzinach jazdy to konieczność jest kilkukrotne niezaliczenie egzaminu. Polega on na sprawdzeniu Twojej wiedzy i umiejętności. Stres jest w tym przypadku rzeczą naturalną. Ważne jednak, by motywował on do działania, a nie przytłaczał. Egzaminator podczas egzaminu państwowego będzie chciał sprawdzić, czy potrafisz samodzielnie kierować. Będzie obserwował, jak radzisz sobie za kierownicą, czy podejmujesz dobre decyzje. Aby egzaminator dał Ci „przepustkę” do prawo jazdy – musi czuć, że jesteś właściwie przygotowany.

Oblany kilka razy egzamin na prawo jazdy to ostrzeżenie. W większości przypadków problemem jest niewłaściwe przygotowanie. Mówimy tutaj o pomijaniu podstawowych czynności, których trzeba nauczyć kursanta, a później te umiejętności rozszerzać i utrwalać. Spójrzmy na prosty przykład. Aby potrafić skręcić w prawo na skrzyżowaniu, trzeba wykonać szereg czynności między innymi: zająć właściwy pas ruchu, ustalić, kto ma pierwszeństwo, zachować szczególną ostrożność, zasygnalizować kierunkowskazem, zmniejszyć prędkość, dobrać właściwy bieg, puścić sprzęgło, skręcać odpowiednio kierownicą, obserwować sytuację na drodze poprzecznej.

To tylko jeden manewr, a pojawia się tak wiele czynności do wykonania, które należy „spiąć” w całość. Jeżeli instruktor nie ćwiczył z Tobą poszczególnych czynności (albo jedną z nich pominął), to nie mógł nauczyć Cię skutecznego wykonania tego manewru. Jeżeli nie masz pełnych umiejętności, nie jesteś w stanie pokazać egzaminatorowi, że potrafisz kierować.

Uwaga!

Nie wydawaj pieniędzy na kolejne powtórki egzaminu albo na przypadkowe jazdy doszkalające. Podejmij rozsądną decyzję i zmień instruktora na takiego, który potrafi nauczać.

Szlifowanie nowych umiejętności opiera się na regularnych ćwiczeniach oraz zaangażowaniu. W tym przypadku zmiana szkoły nauki jazdy w trakcie kursu będzie niemożliwa, ale spokojnie. Możesz podjąć taką decyzję w każdym momencie!

W OSK IntroHL skupiamy się na indywidualnym podejściu do każdego klienta. Oferujemy kompleksowe wsparcie i dbamy o poprawianie umiejętności kursanta. Jeżeli masz wątpliwości i złe doświadczenia, zapytaj nas o podejście oraz ewentualny harmonogram jazd. Znajdziemy dobre rozwiązanie!

Sprawdź jazdy doszkalające kat.B w IntroHL!

 

3 sygnał: Skracanie godzin jazd

Jednym z największych problemów, z którym borykają się kursanci, okazuje się skracanie godzin jazdy. W tej kwestii pojawiają się liczne nadużycia. Każde z nich może być podstawą działania ze strony kursanta, jakim jest zmiana szkoły jazdy w trakcie kursu.

Załatwianie prywatnych spraw przez instruktora w czasie Twoich lekcji to nadużycie. Podczas jazd powinien nauczać Cię kierowania autem. Jeżeli zamiast tego robi zakupy w sklepie, załatwia sprawy w urzędzie albo w inny sposób marnuje czas, za który zapłaciłeś/aś, to już wiesz, że nie możesz na to pozwalać. Gdy instruktor nie reaguje na Twoje uwagi w tym temacie – to po prostu zmień instruktora albo OSK.

Innym problemem może być rozpoczynanie zajęć kilka minut później i kończenie jazdy kilka minut wcześniej. Jeżeli będzie to nawet 5 minut na początku i 5 minut na końcu każdych zajęć, to w ciągu 30 godzin kursu straciłeś/-aś aż 5 godzin zajęć. Oznacza to, że praktyczna część kursu prawa jazdy kat. B trwała tylko 25 godzin, a zapłaciłeś za 30 godzin praktyki.

Takie „praktyki” są niedozwolone i nie powinieneś się na nie zgadzać. Jeżeli instruktor i szkoła jazdy nie reaguje na Twoje uwagi – zmień OSK na takie, które w standardzie ma nie skracanie zajęć. Dzięki temu będziesz czuł, że wykorzystałeś ten czas w 100%. W takim przypadku zmiana szkoły jazdy to najlepsze wyjście.

Koncentracja podczas zajęć praktycznych jest bardzo ważna zarówno Twoja, jak i instruktora. Jeżeli przegląda on w czasie zajęć telefon, pisze sms-y, możesz mieć pewność, że nie koncentruje się wystarczająco na Twojej jeździe.

Spójrz na to w ten sposób. Gdybyś brał lekcje tańca, a Twój instruktor zamiast ćwiczyć z Tobą kroki, rozmawiałby przez telefon, to czułbyś, że nie otrzymujesz tego, po co przyszedłeś. Analogicznie: lekarz, do którego udałeś się po poradę, zamiast Cię zbadać i postawić trafną diagnozę, co chwilę przerywałby badanie, aby sięgnąć po telefon i odpowiedzieć na wiadomość. Z pewnością czułbyś, że nie tego oczekiwałeś i nie byłbyś zadowolony z obsługi.

Pamiętaj!

Płacisz za naukę jazdy, dlatego musisz wymagać odpowiednich standardów. Jeżeli szkoła jazdy czy instruktor nie reagują na Twoje uwagi w tym zakresie – zmiana szkoły jazdy w trakcie kursu może być właściwym rozwiązaniem.

W IntroHL skupiamy się przede wszystkim na jakości. Każdy instruktor ma w swoim grafiku obowiązkowy czas na odpoczynek. Po 2 godzinach ma 15 minut przerwy, by przygotować się do jazd z kolejnym kursantem. Dzięki temu instruktor jest skoncentrowany, nieprzemęczony i w 100% zorientowany na celu, czyli nauczeniu Cię bezpiecznej i samodzielnej jazdy.
Pozostałe standardy w IntroHL to między innymi:

 • zakaz rozmów przez telefon w trakcie zajęć,
 • nie przeglądamy internetu w czasie lekcji,
 • nie załatwiamy spraw prywatnych podczas lekcji nauki jazdy,
 • jeździmy z wyłączonym radiem, aby nie rozpraszać uwagi naszej i kursanta.

 

Zapisz się!

 

Czy można zmienić szkołę nauki jazdy?

Zmiana szkoły jazdy budzi wiele wątpliwości wśród kursantów. Poniżej postaramy się odpowiedzieć na kilka ważnych pytań. Jednym z podstawowych jest to, czy można zmienić szkołę jazdy. Odpowiedź brzmi: tak. Masz do tego prawo w dowolnym momencie kursu, bez utraty pieniędzy. Oznacza to, że zmiana szkoły nauki jazdy w trakcie kursu jest jak najbardziej realna i możliwa. Kolejne pytanie brzmi: jak zmienić szkołę jazdy. Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje na ten temat.

 

Jak zmienić szkołę jazdy?

Jeżeli jesteś jeszcze na kursie podstawowym i chcesz zmienić szkołę jazdy w trakcie kursu, musisz wiedzieć, co należy zrobić. Możesz podjąć taką decyzję na dowolnym etapie szkolenia poprzez złożenie w OSK wypowiedzenia umowy szkolenia.

Wypowiedzenie umowy o szkolenie powinno zawierać kilka najważniejszych informacji. Wśród nich pojawiają się:

 • informacja o rezygnacji z usługi w konkretnym dniu, załącznikiem do tego dokumentu powinien być oryginał Twojej Karty zajęć, którą kierownik OSK powinien podkreślić po ostatnim wpisie do niej i podpisać. Tę Kartę zajęć przekażesz później do OSK, w którym będziesz chciał/a kontynuować kurs,
 • żądanie zaktualizowania profilu PKK i jego elektroniczny zwrot do systemu elektronicznego Starostwa,
 • prośba o rozliczenie opłaty za kurs.

Jeżeli jesteś już po kursie podstawowym w OSK, ale czujesz, że nadal potrzebujesz pomocy dobrego instruktora, nie musisz przechodzić procesu przekazania profilu PKK pomiędzy szkołą jazdy a starostwem. Wystarczy, że zgłosisz się do wybranego OSK na jazdy uzupełniające i podasz tam swój PESEL i nr PKK.

 

Podsumowanie: Najważniejsze przesłanki – zmiana szkoły jazdy

Zmiana szkoły jazdy w trakcie kursu wymaga podjęcia kilku czynności. Mimo to opłaca się podjąć ten wysiłek. Gdy wybierzesz dobrze nową szkołę jazdy i instruktora, nie będziesz tracić już więcej pieniędzy i swojego czasu.

Najważniejsze przesłanki do zmiany OSK:

 • Jesteś uczony jazdy „na patenty”, w stylu „odkręć kierownicę o jeden obrót przy drugiej tyczce” czy „lepiej jedź wolno na egzaminie, to będziesz miał mniej rzeczy do zrealizowania”.
 • Dopiero po 30 godzinach jazd instruktor mówi Ci, że musisz dokupić kilka godzin dodatkowych, bo jeszcze nie jesteś gotowy.
 • Przejeździłeś kilkadziesiąt godzin i czujesz, że nie potrafisz wykonać podstawowych elementów, takich jak ruszanie bez gaśnięcia silnika czy prawidłowe kręcenie kierownicą.
 • Im bliżej egzamin, tym Twój stres jest większy i wciąż nie wierzysz we własne umiejętności.
 • Jeżeli Twój instruktor rozmawia często przez telefon, przegląda social media podczas zajęć, załatwia prywatne sprawy.
 • Gdy instruktor jeździ z Tobą wyłącznie blisko WORD, tymi samymi trasami.
 • Kiedy instruktor spóźnia się na zajęcia albo kończy je przed czasem.
 • Gdy czujesz, że powinieneś kierować już samodzielnie i bezpiecznie, a nie masz nawet połowy tych umiejętności.

Warto wybrać dobre OSK i instruktora, który nauczy Cię kierować. Wtedy egzamin będzie tylko formalnością.

 

Powrót