Zapisy na kurs prawo jazdy. Jak zacząć prawo jazdy kat. B?

Jednym z pierwszych kroków, jaki musi wykonać każdy kandydat na kierowcę, są zapisy na kurs prawo jazdy. Jak zacząć szkolenie? Zanim zgłosisz się do wybranego OSK, musisz dopełnić jeszcze kilku formalności. Poniżej wyjaśniamy krok po kroku, jak zacząć prawo jazdy kat. B?

Spis treści:

Prawo jazdy – jak zacząć?

Zapisy na kurs na prawo jazdy to ważny krok na drodze do zdobycia wymarzonych uprawnień, który czeka każdego kandydata na kierowcę. Wizyta w wybranej szkole jazdy nie jest niczym skomplikowanym. Musisz jednak przygotować odpowiednie dokumenty. W tym celu należy udać się do lekarza specjalizującego się w badaniach kierowców, a także do odpowiedniego wydziału komunikacji. W tych miejscach dopełnisz formalności niezbędnych do zapisów na kurs na prawo jazdy. Jak zacząć? O czym pamiętać?

 

  • Na początku przeanalizuj listę potrzebnych dokumentów. 
  • Następnie sprawdź, do jakich miejsc musisz się zgłosić, by skompletować wszystkie dokumenty.
  • Nie zapomnij również o analizie ofert OSK, w których możesz odbyć kurs na prawo jazdy. 
  • Jak zacząć szkolenie? Przeprowadzimy Cię przez proces zapisów na kurs prawo jazdy krok po kroku.

Zanim zapisy na kurs prawo jazdy, czyli analiza ofert

Zawsze podkreślamy, jak ważnym etapem podejmowania decyzji o zapisaniu się na kurs prawa jazdy, jest wybór odpowiedniej oferty OSK. Dlatego nie możesz zapominać o analizie propozycji dostępnych w różnych szkołach jazdy. Zapisy na kurs prawo jazdy nie powinny sprawić Ci problemu, jeżeli wybierzesz odpowiedni ośrodek kierujący się przede wszystkim tym, co najlepsze dla kursantów. Na co zwrócić uwagę?

Zweryfikuj, czy wybrane przez Ciebie OSK wprowadza swoją ofertę również online. Zapisy na kurs prawo jazdy przez internet stają się aktualnie standardem. Najczęściej są one możliwe za pośrednictwem krótkiego formularza kontaktowego. Zazwyczaj musisz wypełnić go podstawowymi informacjami dotyczącymi sprawy, w jakiej nawiązujesz kontakt, oraz danymi takimi jak: imię, nazwisko, numer telefonu lub adres e-mail.

Jeżeli kwestia zapisów na kurs prawo jazdy jest już dla Ciebie jasna, przejdź do analizy oferty. Przeanalizuj, co proponuje swoim kursantom konkretna szkoła. Zwróć uwagę również na możliwość wyboru jednego spośród kilku wariantów. Dzięki temu masz szansę na dostosowanie oferty do swoich oczekiwań. Dokładnie wiesz również, czego spodziewać się podczas szkolenia. 

W IntroHL proponujemy naszym kursantom aż 3 różne warianty kursu. Jeżeli zdecydujesz się na wersję Premium lub All-In-One, zyskasz dodatkowe możliwości, na przykład większą liczbę jazd szkoleniowych, możliwość zdawania egzaminu na pojeździe szkoleniowym czy też ćwiczenia na placu manewrowym WORD.

Zanim zdecydujesz się na zapisy na kurs prawo jazdy, przejrzyj również opinie innych kursantów na temat instruktorów oraz przebiegu szkolenia. Dzięki temu unikniesz kosztownego błędu. W opiniach możesz przeczytać, czy podczas kursu pojawiły się problemy, jaka atmosfera panowała oraz czym dany instruktor się charakteryzuje podczas szkolenia.  

Załatw formalności – jak zacząć prawo jazdy kat. B

Jeżeli wybrałeś już szkołę jazdy, która spełnia Twoje oczekiwania i potrzeby, przychodzi czas na kolejny ważny etap, czyli załatwienie formalności. Jak zacząć prawo jazdy kat. B?

  • Po pierwsze, musisz udać się na badania lekarskie, podczas których dowiesz się, czy lekarz nie widzi żadnych przeciwwskazań do kierowania pojazdami. Pamiętaj, aby udać się do lekarza orzecznika uprawnionego przez wojewodę do przeprowadzenia lekarskich badań kierowców. Jeżeli wykonasz je u innego specjalisty bez właściwego pozwolenia, wówczas badania będą nieważne, a zapis na kurs prawa jazdy niemożliwy.
  • Po drugie, jeżeli już posiadasz specjalne orzeczenie z pozytywną opinią, możesz przejść do kolejnego etapu. Przygotuj stosowane zdjęcie do prawa jazdy i zgłoś się do wydziału komunikacji po numer PKK, czyli Profil Kandydata na Kierowcę. 
  • W urzędzie przychodzi czas na wypełnienie wniosku o wydanie prawa jazdy. Znajdziesz go zarówno w wybranej placówce, jak i na stronie internetowej wydziału komunikacji. 

Pamiętaj, jeżeli nie masz jeszcze ukończonych 18 lat, musi Ci towarzyszyć opiekun prawny. Jeżeli ten wyrazi zgodę na udział w szkoleniu, otrzymasz swój numer PKK.

Teraz już masz komplet dokumentów niezbędnych, by sfinalizować zapisy na kurs prawo jazdy. Nawet jeżeli masz już prawo jazdy ale nie czujesz się pewnie za kółkiem to warto rozważyć skorzystanie z jazd doszkalających dla osób z prawem jazdy

Zapis na kurs prawa jazdy – online lub stacjonarnie

Teraz przychodzi czas na faktyczny zapis na kurs prawa jazdy. Jak wspomnieliśmy na początku, większość szkół nauki jazdy udostępnia aktualnie możliwość zgłoszenia się na szkolenie przez internet. Dzięki temu możesz uniknąć wizyty w OSK. Pamiętaj jednak, że nawet w takiej sytuacji masz do dyspozycji kilka różnych rozwiązań. Wśród nich pojawiają się między innymi:

  • drogę mailową, czyli zapis na kurs prawa jazdy poprzez wysłanie wiadomości za pośrednictwem poczty elektronicznej
  • zapisy na kurs prawo jazdy poprzez formularz kontaktowy na stronie OSK – niektóre szkoły umożliwiają również wysłanie zgłoszenia przez serwis zewnętrzny
  • Jeżeli wolisz rozmowę z właścicielami OSK, możesz zdecydować się na zapis na kurs prawa jazdy przez telefon lub stacjonarnie. W przypadku wizyty w szkole nauki jazdy warto mieć przy sobie numer PKK już podczas pierwszej rozmowy. Dzięki temu dopełnisz od razu wszelkich formalności. 

Jeżeli zdecydujesz się na inne rozwiązanie, musisz pamiętać o dostarczeniu numeru PKK przed pierwszymi zajęciami. Dopiero po dopełnieniu tych formalności możesz uznać za ważne zapisy na kurs prawo jazdy. Wyjątkiem jest realizacja szkolenia w trybie eksternistycznym. Jak zacząć prawo jazdy kat. B?

Od czego zacząć kurs na prawo jazdy?

Jeżeli zastanawiasz się, od czego zacząć kurs na prawo jazdy, mamy dla Ciebie ważne informacje. Możesz realizować swoje szkolenie w dwóch formach. 

  • Podstawowe szkolenie z wykładami stacjonarnie – w tym przypadku obowiązuje Cię powyższy termin dostarczenia numer PKK, czyli przed pierwszymi zajęciami teoretycznymi. Jeżeli nie dopilnujesz tego terminu, zapis na kurs prawa jazdy będzie nieważny.
  • Tryb eksternistyczny, który zakłada samodzielne przygotowanie się do egzaminu teoretycznego, wymaga również wyrobienia PKK. Nie musisz jednak dostarczać go na tym etapie do OSK. Przygotuj się do testów teoretycznych, na które musisz udać się ze swoim numerem PKK. Jeżeli otrzymasz wynik pozytywny, przychodzi czas na zgłoszenie się z numerem PKK do wybranego ośrodka i realizację 4 godzin kursu z pierwszej pomocy oraz 30 godzin jazd praktycznych.

 

NASZE SOCIAL MEDIA

Scroll to Top