Egzamin wewnętrzny na prawo jazdy – jak wygląda? Czy jest obowiązkowy?

Egzamin wewnętrzny na prawo jazdy to ważny etap podczas szkolenia przyszłego kierowcy. Taki test pozwala na weryfikację Twojej wiedzy oraz umiejętności. Zastanawiasz się pewnie, po co w ogóle odbywa się taki egzamin, skoro instruktor prowadzący wie doskonale, jak radzisz sobie za kierownicą. Egzamin wewnętrzny jest przede wszystkim potrzebny i pomocny. Dlaczego? Czy egzamin wewnętrzny jest obowiązkowy? Ile trwa i kiedy odbywa się egzamin wewnętrzny podczas kursu prawa jazdy? Odpowiadamy!

 

Spis treści:

 

Czym jest egzamin wewnętrzny na prawo jazdy?

Egzamin wewnętrzny na prawo jazdy to kolejny niezbędny przystanek na drodze kursanta. Niestety nie jest na żądanie. Chcemy Cię odpowiednio przygotować do egzaminu państwowego. Jeżeli uczestnik kursu otrzyma wynik negatywny, nie ma prawa przystąpić do testów na szczeblu państwowym. Podkreślamy, że nie ma to nic wspólnego ze złośliwością instruktorów. Egzamin wewnętrzny na prawo jazdy wynika z obowiązujących przepisów. Celem kursu jest przygotowanie kandydata na kierowcę do pewnej, świadomej i bezpiecznej jazdy. Ostateczną weryfikacją umiejętności i wiedzy zajmują się ośrodki egzaminowania.

Pamiętaj, że to na OSK IntroHL spoczywa odpowiedzialność za właściwe przygotowanie Cię do egzaminu oraz bycia odpowiedzialnym kierowcą. Dlatego też egzamin wewnętrzny na prawo jazdy jest w pełni uzasadniony. Testy wewnętrzne to właściwie lustrzane odbicie tych państwowych. Dzięki temu przede wszystkim Ty zdobędziesz jasny obraz opanowanych przez siebie umiejętności oraz wiedzy. Chcesz dowiedzieć się, jak wygląda egzamin wewnętrzny na prawo jazdy? Odpowiadamy.

 

Sprawdź naszą ofertę Kurs prawa jazdy Warszawa w IntroHL!

 

Jak wygląda egzamin wewnętrzny na prawo jazdy?

Kiedy kursanci dowiadują się o dodatkowym elemencie szkolenia, często zadają pytanie, jak wygląda egzamin wewnętrzny na prawo jazdy? Pewnie pojawiło się ono również u Ciebie. Dlatego spieszymy z odpowiedzią. Egzamin wewnętrzny na kursie prawa jazdy ma swoją podstawę prawną, czyli ustawę o kierujących pojazdami.  Zgodnie z zapisami w tym akcie prawnym, egzamin wewnętrzny na prawo jazdy jest przeprowadzany w celu kontrolnego sprawdzenia poziomu osiągniętej wiedzy i umiejętności. Składa się więc zarówno z części teoretycznej, jak i praktycznej. Egzamin wewnętrzny teoretyczny i praktyczny przeprowadzają instruktorzy. Dlatego możesz czuć się swobodnie podczas tego pierwszego testu na miejscu kierowcy samochodu.

Jednocześnie należy podkreślić, że nie musi on posiadać specjalnych kwalifikacji egzaminatora państwowego. Warto jednak zaznaczyć, że te niosą ze sobą dodatkowe korzyści. To właśnie jeden z wyróżników naszego OSK. Mamy olbrzymie doświadczenie w egzaminowaniu. Przeprowadziliśmy łącznie ponad 26 tysięcy egzaminów. Dzięki temu wiemy, na co zwrócić szczególną uwagę podczas egzaminu wewnętrznego. Ponadto możesz poczuć się dokładnie tak jak na właściwym teście państwowym, co pozwoli Ci się odpowiednio przygotować psychicznie oraz zweryfikować umiejętność wykonywania poleceń drugiej osoby.

Egzamin wewnętrzny teoretyczny i praktyczny są nazywane często próbą generalną. Dzięki nim będziesz w stanie przygotować się do tego, jak wygląda właściwy test na prawo jazdy. Egzamin wewnętrzny ma przede wszystkim zweryfikować Twoją wiedzę i umiejętności, a także sprawić, byś poczuł się pewniej za kierownicą. Zredukujesz w ten sposób stres oraz dowiesz się, nad czym musisz dodatkowo popracować. Test wewnętrzny na prawo jazdy wiąże się bez wątpienia z nerwami, ale jednocześnie jest bardzo pomocny.

 

Sprawdź artykuł, który również może Cię zainteresować Jak uzyskać prawo jazdy? Krok po kroku!

 

Egzamin wewnętrzny praktyczny i teoretyczny

Powyższe informacje dają ogólny obraz tego, jak wygląda egzamin wewnętrzny na prawo jazdy. Powinieneś jednak wiedzieć, na czym polegają poszczególne części takiego testu. Jeżeli realizujesz kurs w formie klasycznej, egzamin wewnętrzny teoretyczny opiera się na wypełnieniu elektronicznego formularza pytań analogicznego do obowiązującego podczas testów państwowych. Zasady oceny są dokładnie takie same jak w przypadku testów w WORD. Egzamin wewnętrzny teoretyczny składa się z 32 pytań:

  • 20 pytań z wiedzy podstawowej z możliwością odpowiedzi: tak lub nie,
  • 12 pytań z wiedzy specjalistycznej z odpowiedziami: A, B lub C.

 

W ramach części podstawowej otrzymasz 20 sekund na zapoznanie się z treścią pytania i 15 sekund na udzielenie odpowiedzi. W przypadku pytań specjalistycznych jest to po prostu 50 sekund. Wynik pozytywny otrzymasz po uzyskaniu minimum 68 punktów z 74 możliwych do zdobycia.

Jak wygląda egzamin wewnętrzny na prawo jazdy w części praktycznej? Osobą odpowiedzialną za przeprowadzenie testu jest instruktor. Podczas egzaminu wypełnia specjalną kartę przebiegu egzaminu, gdzie zaznacza pojawiające się błędy. Jest to dokładnie ten sam dokument, co w przypadku procedury państwowej. Egzamin wewnętrzny praktyczny obejmuje takie etapy jak:

  • zadania na placu manewrowym w tym sprawdzenie stanu technicznego pojazdu oraz prawidłowe przygotowanie do jazdy,
  • zadania w ruchu drogowym.

 

Egzamin wewnętrzny a państwowy

Wiesz już, jak wygląda egzamin wewnętrzny na prawo jazdy. Do złudzenia przypomina on właściwe testy w ośrodku egzaminowania. Warto jednak zwrócić uwagę, że pojawiają się pewne różnice. Czym różni się egzamin wewnętrzny a państwowy? Część teoretyczna ma identyczny przebieg oraz kryteria oceny. Należy jednak zwrócić uwagę na egzamin wewnętrzny praktyczny. Trwa on zazwyczaj tyle samo, co egzamin państwowy. Różni się jednak tym, że jest kontynuowany bez względu na liczbę popełnionych błędów przez kursanta. Wyjątek stanowią sytuacje, gdy instruktor stwierdzi, że zachowanie kursanta za kierownicą zagraża bezpośrednio życiu i zdrowiu uczestników ruchu drogowego.

Pamiętaj, gdy pojawiają się ewentualne błędy, nie muszą wiązać się z wynikiem negatywnym.

Państwowy egzamin praktyczny przeprowadzi egzaminator z WORD. Jego przebieg jest bardzo zbliżony do egzaminu wewnętrznego praktycznego. Podczas egzaminu wewnętrznego i państwowego realizujesz te same zadania, a kryteria ich oceny nie różnią się w ogóle.

Po zakończeniu egzaminu wewnętrznego i praktycznego państwowego przychodzi czas na szczegółowe omówienie zadań przez osobę, która przeprowadzała egzamin. Zawsze powinieneś otrzymać arkusz jego przebiegu, na którym prowadzący egzamin zaznaczy zadania egzaminacyjne wykonane prawidłowo i błędnie. Na końcu dokumentu znajdziesz wynik egzaminu.

Pamiętaj, że zakończenie egzaminu praktycznego wewnętrznego z wynikiem pozytywnym jest formalną informacją, iż Twój podstawowy kurs nauki jazdy dobiegł końca.

 

Sprawdź również artykuł: Jak zdać prawo jazdy bez stresu?

 

Kiedy egzamin wewnętrzny teoretyczny na prawo jazdy?

Najważniejsze informacje na temat tego, kiedy odbywa się egzamin wewnętrzny teoretyczny i praktyczny, znajdziesz we wspomnianej już ustawie o kierujących pojazdami. Zgodnie z art. 23 ust. 4, taki test odbywa się po ukończeniu części teoretycznej, praktycznej oraz nauki udzielania pierwszej pomocy. Test wiedzy odbywa się zazwyczaj nie po zakończeniu całego kursu, ale części, której dotyczy. Ile trwa egzamin wewnętrzny na prawo jazdy? Czytaj dalej.

 

Ile trwa egzamin wewnętrzny na prawo jazdy?

Jeżeli chodzi o czas trwania egzaminu wewnętrznego, wszystko zależy od tego, czy sprawdzane są umiejętności czy też wiedza. W przypadku testu teoretycznego mamy określone ramy czasowe. Egzamin z teorii może trwać maksymalnie 25 minut. Jeżeli chodzi o egzamin wewnętrzny praktyczny, trwa on do zrealizowania programu. Dokładny czas może się różnić.

 

Czy egzamin wewnętrzny jest obowiązkowy?

Wiele osób zastanawia się, czy egzamin wewnętrzny jest obowiązkowy? Bez wątpienia wzbudza on nie zawsze pozytywne emocje. Ustawa o kierujących pojazdami wskazuje jasno, że zaświadczenie o ukończeniu szkolenia może otrzymać wyłącznie osoba spełniająca kilka kryteriów. Wśród nich pojawiają się:

  • uczestnictwo we wszystkich zajęciach teoretycznych oraz praktycznych, które zostały przewidziane w programie,
  • pozytywny wynik egzaminu wewnętrznego.

Zgodnie z ustawą, szkolenie składa się z 4 części. Wśród nich pojawiają się: część teoretyczna, praktyczna, nauka udzielania pierwszej pomocy oraz egzamin wewnętrzny na prawo jazdy!

 

Podsumowanie: Egzamin wewnętrzny praktyczny i teoretyczny

Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje o tym, jak wygląda egzamin wewnętrzny na prawo jazdy i co musisz wiedzieć, zanim do niego przystąpisz:

  • Test wewnętrzny na prawo jazdy z części teoretycznej odbywa się po zakończeniu wykładów. Obejmuje 32 pytania. Trwa 25 minut. Zasady oceny są takie same jak na egzaminie państwowym. Musisz mieć minimum 68 punktów.
  • Egzamin wewnętrzny praktyczny polega na wykonaniu wszystkich zadań z karty egzaminacyjnej. Odbywa się po zakończeniu jazd. Trwa zwykle około 40 minut. Czas ten może być skrócony lub wydłużony w zależności od możliwości zrealizowania poszczególnych zadań oraz poprawności ich wykonania.
  • Jeżeli chodzi o testy przeprowadzane w OSK, są one obowiązkowe i przygotowują do zdobycia uprawnień prawo jazdy. Egzamin wewnętrzny jest podstawą do wydania zaświadczenia o ukończeniu kursu prawa jazdy.
Powrót