5 wskazówek, jak się ubrać na egzamin państwowy – prawo jazdy

 Każda osoba, która chce uzyskać uprawnienia do kierowania pojazdami, musi przystąpić do egzaminu państwowego. Podczas przygotowań warto pomyśleć również o odpowiedniej autoprezentacji. Strój osoby podchodzącej do egzaminu powinien być przede wszystkim schludny i elegancki. Jest to oznaka szacunku do egzaminatora. W przypadku egzaminu na prawo jazdy może okazać się to prawdziwym wyzwaniem. Dlaczego? Musisz pamiętać również o swoim komforcie. Jak się ubrać na egzamin państwowy na prawo jazdy? Najważniejsze wskazówki prezentujemy poniżej.

 

Spis treści:

 

Wskazówka 1: Jak się ubrać na egzamin państwowy – savoir vivre

Rzeczywiście reguły savoir vivre mówią o tym, jak się ubrać na egzamin państwowy. Najczęściej jest to biała koszula, garnitur, żakiet. Chodzi o to, by strój był elegancki, schludny, stonowany oraz wyrażał dostojność ważnej chwili. To nie czas na prezentację najnowszych trendów mody i wyszukanych kreacji – rządzi przede wszystkim klasyka.

Jeśli zastanawiasz się, co ubrać na egzamin prawo jazdy, musisz pamiętać, że obejmuje on dwa egzaminy – praktyczny oraz teoretyczny. Każdy z nich wygląda inaczej. Podczas egzaminu praktycznego należy zadbać przede wszystkim o swobodę. Ważne, by czuć się komfortowo. Dodatkowy stres jest w tym momencie zupełnie niepotrzebny.

Warto też wiedzieć, że WORD nie wyznacza konkretnych zasad ubioru osób egzaminowanych. Osoby podchodzące do egzaminu na prawo jazdy powinny samodzielnie wybrać strój, który będzie właściwy, biorąc pod uwagę charakter sprawdzianu oraz powagę sytuacji.

 

Sprawdź artykuł, który również może Cię zainteresować Podstępna 5, czyli najczęściej popełniane błędy na egzaminie prawa jazdy!

 

Wskazówka 2: Co ubrać na egzamin prawo jazdy – elegancja czy wygoda?

Wiele zależy od rodzaju egzaminu na prawo jazdy. W pierwszej kolejności kursant musi zdać egzamin teoretyczny na prawo jazdy. Ubiór na tę okazję może być elegancki, typowo galowy. Nie musi jednak wyglądać tak jak na maturę. Spokojnie… Chodzi raczej o to, by odnieść się z należytym szacunkiem do instytucji oraz egzaminatorów, ponieważ jest to egzamin państwowy. Ubiór ma być schludny, niezbyt skąpy, raczej uniwersalny.

Więcej konkretnych wskazówek można określić, jeśli pod uwagę weźmiemy egzamin praktyczny, aniżeli egzamin teoretyczny na prawo jazdy. Ubiór w trakcie sprawdzania umiejętności technicznych ma ogromne znaczenie. Nie może krępować ruchów czy ograniczać widoczności. Strój ma być przede wszystkim wygodny, ale nadal zaleca się klasykę. Zamiast dresów lepiej wybrać luźne jeansy, ale niekoniecznie te z dziurami. Zamiast krótkiej sukienki z dużym dekoltem lepiej sprawdzi się spódnica midi i zachowawcza bluzka. Strój osoby, która zdaje egzamin na prawo jazdy, nie może rozpraszać egzaminowanego czy też egzaminatora.

 

Sprawdź również artykuł: Jak zdać prawo jazdy bez stresu?

 

Wskazówka 3: Jak się ubrać na egzamin prawa jazdy – bezpieczeństwo ponad wszystko

Chociaż ubranie na egzamin na prawo jazdy może być dowolne, to w pewnych sytuacjach egzaminator może zwrócić uwagę na strój, uwzględniając kwestie bezpieczeństwa. Aby ich uniknąć, warto dobrze przemyśleć, jak się ubrać na egzamin państwowy na prawo jazdy – szczególnie ten praktyczny.

Ubranie nie może krępować ruchów, ograniczać widoczności, stwarzać zagrożenia w czasie prowadzenia pojazdu, przeszkadzać w trakcie jazdy, rozpraszać ani obniżać koncentracji. Powinno być optymalnie wygodne i przewiewne. Lepiej też zrezygnować z dodatków dekoracyjnych, w tym biżuterii, która może stwarzać zagrożenie poprzez zahaczenie o elementy wyposażenia auta. Priorytetem zawsze jest obuwie! To właśnie na buty zwracają szczególną uwagę egzaminatorzy.

 

Wskazówka 4: Klapki, szpilki, adidasy – buty na egzamin na prawo jazdy

Egzamin praktyczny na prawo jazdy to ważny, a jednocześnie stresujący moment w naszym życiu. Dodatkowy dyskomfort może wywołać nieodpowiednie obuwie. Dlatego warto zwrócić uwagę, na to, jakie buty wybierzemy w przypadku egzaminu na prawo jazdy. Nie zaleca się zakładania klapek, wysokich szpilek, butów z grubą podeszwą. Egzaminu nie można zdawać też bez obuwia. Co ubrać na egzamin prawo jazdy?

Najlepszym wyborem mogą być wygodne buty sportowe, niskie sneakersy, mokasyny albo baleriny. Dobrze jest założyć obuwie, w którym osoba zdająca egzamin prowadziła już auto na kursie. Najlepsze buty do jazdy samochodem to te z cienką podeszwą, dzięki której pedały są dobrze wyczuwalne pod stopą. To one pozwalają na szybką reakcję. Należy wiedzieć, że złe buty mogą stanowić wręcz zagrożenie!

Klapki mogą się zsuwać. Szpilki zahaczać o pedały. Dlatego należy zwrócić uwagę, by buty były stabilne i dobrze przylegały do stopy. Dzięki temu pedały sprzęgła, hamulca i gazu są bardzo dobrze wyczuwalne. Buty nie powinny być zbyt szerokie. Taki model może powodować przypadkowe przyciskanie niewłaściwego pedała.

 

Wskazówka 5: Stylizacje na egzamin na prawo jazdy – jakich błędów nie popełniać?

Nie od dziś wiadomo, że pierwsze wrażenie ma duże znaczenie. Dotyczy to także egzaminu na prawo jazdy. O tym, jak się ubrać na egzamin prawa jazdy, powinny decydować jednak racjonalne przesłanki, a nie zaś indywidualny styl czy kanony mody. Oczywiście, egzaminator ocenia przede wszystkim umiejętności techniczne jazdy pojazdem mechanicznym. Ubiór może być jednak przyczyną niedopuszczenia do egzaminu, jeśli będzie przyczyniał się do sytuacji zagrożenia.

Strój na egzamin na prawo jazdy musi być wygodny, przewiewny, dopasowany do pory roku. Powinien być klasyczny, niewyróżniający się, czysty i schludny. Egzaminatorzy mogą nie dopuścić do egzaminu osób, które zjawią się na egzaminie w zbyt wysokich obcasach. Powodem wykluczenia bywają również zbyt wyzywające elementy garderoby krępujące ruchy. Należy podchodzić ostrożnie do szalików, biżuterii – szczególnie bransoletek i naszyjników czy też nakryć głowy.

Jeżeli egzamin państwowy odbywa się w zimie, możesz zdjąć w samochodzie kurtkę. Warto wziąć pod uwagę, że sam egzamin praktyczny na prawo jazdy nie wymaga licznych manewrów ciałem, ale jest powodem ogromnego stresu. Źle dopasowane ubranie może tylko niekorzystnie wpływać na prezentację umiejętności w zakresie prowadzenia samochodu, ale również komfort.

Powrót